מילות מפתח

מחלות דרכי העיכול

עצירות

צרבת

הפרעות עיכול

גזים

נפיחות בבטן

בחילות

מזון

תזונה

אינזימים

מערכת עיכול

חלבונים

חומצות אמינו

שומנים

פחמימות מורכבות

חיידקים

ריקבון

תסיסה

גירוי

כיבים

גידולים סרטניים

דלקת

אנמיה

אוסטיאופורוזיס

דלקת מפרקים

יתר לחץ דם

סוכרת

טרשת עורקים

אורח חיים

מתח

חרדה

 

מחלות דרכי העיכול
 
מחלות דרכי העיכול הן כל-כך נפוצות בימינו עד שניתן לקבוע בוודאות שהן מגיעות לממדים של מגיפה.
מרבית בני האדם סובלים מהפרעות עיכול ומתאוננים על תופעות כגון גזים ונפיחות בבטן, צרבות, כאבים, בחילות ותופעות חולניות אחרות. רבים סבורים לתומם שאלה הן תופעות נורמליות והן נחלת הכלל.
מרבית מחלות דרכי העיכול הן תוצאה של אכילת מזונות בלתי מתאימים או ניצול לא תקין של המזון. כתוצאה מאכילת יתר, צרופים לא נכונים, אכילה מהירה ואי לעיסה ועוד.
 
מזון הוא חומר אורגני מהצומח או החי שגופנו יכול להשתמש בו לצרכיו. התזונה היא תהליך פיסיולוגי וביוכימי ממושך, שבאמצעותו הופך הגוף את המזון לאנרגיה ולחומרהמאפשר גדילה ובנית התאים, החלפתם ורפויים. התהליך הנ"ל מתבצע במערכת העיכול. כל מזון הנכנס לגופנו עובר תהליך של פרוק על-ידי אנזימים המצויים במערכת העיכול. החלבונים מתפרקים לחומצות אמינו, השומנים מתפרקים לחומצות שומן וגליצרול
והפחמימות המורכבות מתפרקות לפחמימות פשוטות. לאחר הפרוק עוברים כל היסודות מהמעיים לדם ומשם מוטמעים בכל תאי הגוף. פרוק המזון על-ידי האנזימים וספיגתו לדם אינם גורמים לשום תופעות בלתי רצויות או חולניות.  אם המזון אינו עובר פרוק על-ידי אנזימים מסיבה כלשהי , הוא עובר תהליך של תסיסה וריקבון על-ידי חיידקים. התהליך הנ"ל הוא הגורם לכל התופעות הבלתי נעימות כגון כאבים, גזים, נפיחות וכו'.  מזון לא מעוכל, השוהה במערכת העיכול,  גורם לגירוי מתמיד של הרקמות הריריותהמכסות את דפנות מערכת העיכול. הגירוי הופך במשך הזמן לדלקת, העלולה להתפתח לכיבים ואף לגידולים סרטניים.
עיכול תקין של המזון הוא תנאי הכרחי לאספקת כל היסודות, הדרושים לגוף לקיומו התקין. משום כך יש למערכת העיכול השפעה מכרעת לטוב ולרע על כל המערכות האחרות בגוף האדם.
עיכול לא תקין של המזון עלול לגרום למחלות של חסר כגון אנמיה או אוסטיאופורוזיס או למחלות כרוניות, שהן תוצאה של עודף חומרי פסולת, שהצטבר בגוף כגון דלקת מפרקים, יתר לחץ דם, סוכרת,טרשת עורקים וכו'.
 
 מחלות דרכי העיכול עלולות לשבש את תפקודם התקין של אברים שונים הממוקמים בגוף לא רק אחד ליד השני כי אם גם אחד אחרי השני או אחד בתוך השני.
עצירות כרונית עלולה לגרום,למשל, לקשיים בהטלת שתן או, אצל נשים, ללחץ על השחלות והרחם, לבעיות גניקולוגית ואפילו לעקרות.  צרבת מפריעה לפעולת הסרעפת וגורמת ללחץ באזור הלב.
מחלות דרכי העיכול נגרמות לא רק מתזונה לא נכונה כי אם גם מאורח חיים לא בריא, מתח וחרדה וחשיפה לחומרים רעילים, המצויים באוויר, במים ובמזון.
 
נבנה ע"י סייטים - בניית אתרים   |  וובדיז - קידום אתרים   |  תוכנית שותפים created by sycx