מילות מפתח

דלקת קיבה

גסטריטיס

gastritis

כיב קיבה

אולקוס

רירית הקיבה

קיבה

דלקת

גסטרין

מערכת עיכול

צום

דיאטת מיצים

פריסטלטיקה

אכילה נכונה

 

דלקת קיבה - gastritis
וכיב קיבה – אולקוס
 
דלקת של הקרום הרירי המרפד את הקיבה.
 
דופן הקיבה מרופד בשכבה רירית.  תפקידה של הרירית הוא להגן על על הקיבה מפני החומצה המלחית המופרשת בקיבה וכן מפני גירוי ופגיעה מחומרים חריפים, חמוצים ורעילים. גירוי ממושך של דופן הקיבה על-ידי חומרים מזיקים עלול לגרום נזק לרירית הקיבה וכתוצאה מכך לדלקת הקיבה.  אם הדלקת נמשכת זמן ממושך,  עלולים להתהוות גם כיבים.  מחלות קיבה נגרמות  כתוצאה מאכילת מזון בלתי מתאים או מהרגלי אכילה לא בריאים. בספרו "הלכות דעות" מסביר הרמב"ם כך:"ורוב החולאים שבאים על האדם אינם אלא או מאכילת מאכלים רעים או מפני שהוא ממלא בטנו ואוכל אכילה גסה אפילו ממאכלים טובים".
הקיבה של האדם נועדה לקלוט מזון בלבד. היא לא נועדה לקלוט כימיקלים שונים, תרופות, מוצרי תסיסה כגון יין, בירה, ירקות מוחמצים וצמחים רעילים כגון קפה,תה, קקאו וטבק.
חומרים שאינם מזון מגרים את דופן הקיבה, פוגעים בשכבת המגן הרירית וחושפים את הקיבה לדלקות ופצעים. גם מזון טוב עלול לפגוע בקיבה אם הוא אינו מתעכל כראוי. עיכול לא תקין של המזון יכול להיגרם כתוצאה מאכילת יתר או מצירופים לא נכונים או מאי לעיסת המזון.  למערכת העצבים יש השפעה מכרעת על איכות העיכול. עיכול תקין של המזון בקיבה תלוי בהפרשה תקינה של הורמון הקרוי גסטרין, המופרש רק כאשר הגוף נתון תחת השפעת מערכת העצבים הפרה סמפטטית.
מתח חרדה ופחד מפעילים את מערכת העצבים הסמפטטית, המונעת עיכול תקין.
אנשים רגזנים וכעסנים ואלה המצויים כל הזמן במתח נוטים יותר ללקות בהפרעות עיכול ומחלות קיבה.
 
אי סילוק הסיבות למחלות הקיבה ושימוש ממושך בתרופות עלול לגרום לצורך בכריתת חלק מהקיבה או לסרטן הקיבה.
ריפוי מוחלט והחלמה מדלקת וכיב קיבה אפשריים אך ורק אם מסלקים את הסיבות שגרמו למחלה ואם מספקים לחולה את התנאים המתאימים, המאפשרים את הרפוי.
עקרון יסוד בפיסיולוגיה של גוף האדם ובתורת הרפואה הטבעית הוא שכל איבר חולה זקוק למנוחה כדי להתרפא.  איבר חולה אינו יכול למלא את הפונקציות הרגילות שלו ולהמשיך ולתפקד כרגיל.
עצם שבורה מתרפה מעצמה כאשר נותנים לה את המנוחה הנכונה.  גם מערכת העיכול זקוקה למנוחה לשם החלמה. תרופות לא רק שאינן נותנות מנוחה לקיבה כי אם להיפך, רק מוסיפות לפעולתה.
 
מנוחה מוחלטת של הקיבה אפשרית אך ורך אם נמנעים באופן מוחלט ממזון (אבל לא ממים(.
כאשר מפסיקים להכניס מזון לקיבה, נפסקת הפריסטלטיקה ונפסקת בהדרגה הפרשת חומצת הקיבה.הגירוי של דופן הקיבה פוחת וניתנת הזדמנות לרקמה החולה להתחדש ללא כל הפרעה. הפסקה מוחלטת של אכילה דרושה בעיקר כאשר יש כיב בקיבה. הצורך בהפסקת כל אכילה הוא ממש קריטי במיוחד כשהכיב מדמם. לעומת זאת, כשיש רק דלקת בקיבה, אין צורך בצום מוחלטואפשר להחלים מהמחלה גם על-ידי תזונה מתאימה.
 
הדעה הרווחת היא שהחולה צריך לאכול כדי "להתחזק" כאשר למעשה מזין המזון יותר את המחלה מאשר את החולה. בדלקות קיבה וכיב קיבה קשה במיוחד להפסיק לאכול מפני שביום הראשון של הצום או ביומיים הראשונים מתגברים הכאבים. אבל לקראת היום השלישי של הצום חולפים הכאבים, ונוצרים תנאים להתחדשות רקמת הקיבה החולה ורפויה.משך הצום תלוי כמובן במצב הכיב ועומקו.
משך הזמן הדרוש לרפוי הכיב והגלדתו הוא בין שבוע לארבעה שבועות. אנשים שאינם מתמצאים בתורת הצום הרפואי ודאי ישאלו איך יכול הגוף להתקיים בלי מזון תקופה כל כך ארוכה. התשובה היא די פשוטה, הגוף ממשיך להיזון, והוא מקבל את כל החומרים, הדרושים לו ליצירת חום ואנרגיה וכן את החומצות האמיניות, הדרושות לא להחלפת התאים, ישירות מהגוף עצמו. זה תהליך ביולוגי מורכב ומסובךשלא כל פרטיו ידועים לנו, שבעזרתו מסוגל כל בעל-חיים, כולל האדם, להתקיים תקופות ארוכות ללא קבלת מזון מבחוץ.
 צום רפואי שנמשך יותר מיום יומיים צריך להתבצע תחת פיקוח רפואי צמודהצום כרוך בתופעות שונות, בחלקן בלתי נעימות, ובמשברים שונים, ועל-כן חשוב לבצע את הצום תחת השגחה מקצועית. אחרי הצום צריך לעבור בהדרגה לתזונה נכונה, שלא תיצור גירוי חדש על מקום הפצע שהגליד ושיאפשר משך תהליך ההחלמה.
כאשר אין אפשרות לעבור צום מוחלט, אפשר לעשות דיאטה של מיצי פירות וירקות במשך   5-10 ימים.
דיאטת מיצים אינה יעילה כמו צום מוחלט, אבל היא יותר קלה לביצוע מבחינה טכנית. אין צורך בהשגחה צמודה ואפשר להמשיך ולתפקד בלי צורך במנוחה מוחלטת כמו בצום. המיצים צריכים להיות טריים ויש לשתות אותם מיד עם סחיטתם. רצוי שהפירות והירקות יהיו אורגניים.
 
מוצרים המזיקים לחולי קיבה ויש להימנע מהם:
 
מלח, סוכר לבן, דבש, סכרין
תה, קפה, קקאו
בירה, יין, חומץ, ירקות מוחמצים
שוקולד, ממתקים, עוגות, קוקה קולה
מזון מטוגן, מזון מבושל בשמן
צבעי מאכל, חומרים משמרים, תבלינים חריפים
מזון חם מדי או קר מדי
תרופות שונות
 
אומנות האכילה הבריאה מתבטאת לא רק בבחירה נכונה של המזון והתאמתו האישית, כי אם גם בשמירה על כללי אכילה נכונים, כדי להבטיח ניצול יעיל ונכון של המזון הנאכל.
חולי קיבה חייבים לשמור על הכללים הנ"ל באופן מיוחד, אחרת לא ייווצרו התנאים להחלמה.
מזון שאינו מתעכל ואינו נספג כראוי בגלל אי שמירה על כללי האכילה הנכונים, גורם למזון לעבור תהליכי תסיסה וריקבון, הגורמים נזק לקיבה.
 
שילוב של צומות קצרים, דיאטת מיצים ותפריט מתאימים יוצרים את התנאים הדרושים להחלמה מוחלטת ממחלות קיבה ללא כל שימוש בתרופות.
 
את ההדרכה לניהול אורח חיים בריא וכללי אכילה נכונה בשילוב סדנאות צום ודיאטות מיצים אני עושה עם מטופלי בלווי אישי ותמיכה של שלושה חודשים רצופים.
 
אתם מוזמנים ליצור קשר לקבלת פרטים נוספים.
 
 
נבנה ע"י סייטים - בניית אתרים   |  וובדיז - קידום אתרים   |  תוכנית שותפים created by sycx